Začalo to již v dětství, kdy mě můj děda Reinhold brával s sebou do včelína. Jako dítě jsem měl úplně jiné zájmy. Hrál jsem si okolo včelína a objevoval svět po svém během toho, kdy on obhospodařoval svá včelstva. Postupem času, když jsem vyrůstal a děda stárnul, jsem si začal uvědomovat, že není nikdo, kdo by ho následoval v této překrásné zálibě. V roce 2003 děda náhle odešel na věčnost a tím skončilo i jeho včelaření. V té době jsem se musel věnovat povinné školní docházce a neměl jsem žádné finance. Zpětně si teď uvědomuji, že to byla přesně ta chvíle, kdy jsem zasel ono pomyslné semínko, ze kterého začala klíčit malá rostlinka. To ale až o několik let později, v roce 2014, kdy jsem si začal pročítat dědovy časopisy Včelařství. Dále mě vedla touha zjistit více nejen o včelařství jako oboru, ale také o tom, jakým způsobem můj děda včelařil. Začal jsem ještě téhož roku navštěvovat jeho bratra Rajmunda, mého prastrýce, který začal včelařit mnohem dříve než děda. Díky prastrýci Rajmundovi, jeho informacím a dvěma oddělkům, které mi daroval v roce 2015, jsem si vytvořil pevný základ, na kterém můžu dále stavět. Ze dvou oddělků jsem si napřesrok vytvořil čtyři plnohodnotná včelstva a jednou z nepatrného semínka možná vyroste obrovský strom :)
Důvody pro začátek včelařství:
Vlastní výroba úlů a příslušenství
Nástavkové úly jsem si podle strýcovy předlohy vyrobil vlastnoručně a z materiálů, které jsem nalezl doma, tj. trámky, desky a palubky. Pouze na rámečky bylo potřeba koupit kvalitní lípové dřevo, které je lehké a neštípe se. Celkový proces zahrnoval studii konstrukce úlu, malování náčrtků, samotnou práci se dřevem na dřevoobráběcích strojích, lepení, sbíjení a finální nátěr barvou. Při výrobě jsem vycházel z rámkové míry, kterou používal můj děda a ve které jsem chtěl pokračovat, tj. 39 x 27,5 cm. Ovšem po zvedání těžkých medníků a po včelařském kurzu, kde jsem si vyslechl několik odlišných názorů, jsem dospěl k rozhodnutí - zvětšit výšku rámku v plodišti na 30 cm a v medníku zmenšit na polovičních 15 cm, při zachování šířky 39 cm. Výroba sice zabrala hodně času a vyžadovala obrovskou dávku trpělivosti, ale úly jsem si vyrobil podle svých představ. Na postup prací se můžete podívat sami...
Usazování včelstva
Oddělek jsme se strýcem společně usadili do předem připraveného úlu na zahradě. Včely by bylo možné nasypat přímo do úlu mezi rámky, ale podle strýce je hezčí podívaná, když včely do úlu napochodují samy.
Další kontrola a přikrmení oddělku
Další kontrola a přikrmení oddělku
Kontrola během podzimního krmení
První zakrmování probíhá neodkladně po posledním medobraní a to podzimní v termínu od 20. srpna do začátku měsíce září. Zakrmuje se různými způsoby. Já zakrmuji pomocí 4l sklenic s cukerným roztokem v poměru 3:2 (3kg cukru krystal a 2l vody). Každé včelstvo spotřebuje 4 až 5 takových sklenic, čili 12 až 15 kg cukru, které si uloží do plástů pro pozdější spotřebu.
První jarní prolet
První jarní prolet se odehrává v předjaří, kdy se teploty vyšplhají nad 10°C. Včely tak mohou po několika měsíční pauze vyletět z úlu a vykonat svou přirozenou potřebu, tzv. se vypráší. Na tuto chvíli čeká každý včelař, aby si udělal obrázek o tom, zda včelstva přečkala zimu a v jaké jsou síle. Přesný stav však zjistí až při první jarní prohlídce včelstev.
Pokračování příště...